Ivo – Bardzo dziękuję

DSCN3519

Wiosenne targi rękodzielnicze w Pradze są dla mnie pierwszym zwiastunem nadchodzącego lata i akcji, które trwają do późnej jesieni. Majowa Praga wita nas raz słońcem, raz deszczem, ale niezmiennie jest kwietna i magiczna.

Rok 2016 jest dla mnie i dla moich praskich przyjaciółek (które są pomysłodawcami i organizatorami corocznej edycji Wiosennych Targów) jest wyjątkowo szczególny i obfituje w podsumowania, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Tak się złożyło, że moja pierwsza dekada praktykowania koronki klockowej jest silnie związana ze Stowarzyszeniem Twórców Rzemiosł Artystycznych w Pradze (VSUR).O Jolance, Ivci, Danie, Zdence, Alence, Milence napiszę kiedy indziej, ale dziś chcę się podzielić z Wami moją prywatną historią o Ivie Proskovej, bo jeszcze nie wiecie jak wiele zawdzięczamy jej, my „klockujący” i kochający koronkę klockową.

Wszyscy, którzy mieli okazję poznać lub spotkać Ivę, wiedzą jak bardzo jest inspirującą postacią ­jako nauczyciel, metodyk, projektant, kreator, autorka książek i wydawca czasopism wpierających rozwój, ochronę i tradycję koronki klockowej oraz jako osoba wyznaczająca trendy w nowoczesnej koronce klockowej. Oczywiście, Iva to również profesjonalny „manager”, „coach”, a jednocześnie wspaniała mama, babcia, żona i przyjaciółka.

Po raz pierwszy usłyszałam, spotkałam, a nawet dostałam wizytówkę Ivy odwiedzając festiwal w Bobowej. Tam też w 2004 r. zobaczyłam po raz pierwszy jej prace na żywo. W latach 2004­-2006 bardzo intensywnie podejmowałam próby nauczenia się koronek klockowych w Polsce, szło mi to okropnie opornie, bo nie rozumiałam jeszcze wielu mechanizmów, które rządzą koronką, a brak źródeł pisanych też nie pomagał. Jednocześnie dochodziły do mnie sygnały o likwidacji ostatnich fabryk produkujących len w Polsce, z którego próbowałyśmy robić koronki, czyli ogólna, całkowita niemoc – „nie zdążę nauczyć się koronek!?!”.

Sama nie wiem jak i kiedy wpadłam na pomysł napisania do Ivy, ale był to najlepszy „NAPAD”(tzn. pomysł w jęz. czeskim) w moim życiu. Iva, jak to Iva, nie tylko odpisała na mój mail, zapewniła aby się nie martwić o len, bo oczywiście przywiezie nam go na festiwal do Bobowej, a dodatkowo zaprosiła mnie do Pragi na zajęcia podczas Twórczego Tygodnia. To była iskra, a potem był już tylko płomień (przyp. dla tych co mnie znają). Płomień, który pali się we mnie do dziś.

Z zaproszenia skorzystałam, pojechałam, może o tym też kiedyś napiszę.Twórczy tydzień w Pradze dla mnie osobiście był początkiem „drogi” związanej z koronką klockową. Dzięki Ivie nauczyłam się koronek pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, dzięki jej zaangażowaniu jako pierwsza Polka, Europejka skończyłam, obroniłam dyplom i zostałam dyplomowaną koronkarką klockową z akredytacją Ministerstwa Edukacji w VSUR. To dzięki Ivie mogłam zacząć uczyć, projektować, założyć swoją firmę, a w konsekwencji przez ostatnie 10 lat pracować na rzecz zaginionego rękodzieła jakim była koronka klockowa w Polsce, oczywiście przy wsparciu osób, które rozumiały jak to jest ważne.

Podczas tegorocznych wiosennych targów można było również odwiedzić Ivę oraz jej jubileuszową wystawę.Na tej wystawie prezentowany jest też obraz, który jest wspólnym prezentem od osób, które specjalnie chciały podziękować Ivie. Jest to ogromna rama, w której, w centralnym miejscu znajduje się zdjęcie Ivy, a od Niej jak promienie słoneczne, we wszystkich kierunkach rozchodzą się ślady stóp. Jest to bardzo symboliczne i wymowne, ale dokładnie definiuje, to co sobą reprezentuje Iva. Jej motto to : „Dzielić się i czerpać wspólną radość z działań”.

Dana Maskova, która była pomysłodawcą obrazu, zaprosiła Nas do tego projektu, jednak dla mnie jedna stopa, to było zbyt mało. Ja Ivie jestem winna nie jeden ślad, ale całą drogę, bo to właśnie dzięki Niej tak naprawdę możemy wspólnie cieszyć się koronką klockową i być równorzędnymi partnerami dla innych ośrodków koronkarskich w Europie i na świecie.

Dlatego, IVO, Z CAŁEGO SERCA, RAZ JESZCZE DZIĘKUJĘ, Monika Dąbrowa

DSC_0224 13041000_1069770686415165_3194621636416532045_o 11043073_622461274521130_7263150385913159996_n

Opublikowano Bez kategorii | Otagowano , , | Skomentuj

NOWY ROK 2016

IMG_4566 IMG_4567 IMG_4569

 

Początek roku przynosi w darze – nowe plany, obietnice, nadzieje –

to wszystko przed Nami.

Za nami podsumowania zeszłoroczne, a mamy się czym pochwalić – nasza grupa KORONKI KLOCKOWEJ na Facebooku liczy już 481 Uczestników.

Dziękuję za wszystkie cenne informacje, którymi podzieliście się z innymi, szczególnie Netti, która dzielnie wspierała mnie – bo ja niestety – ale przecież mnie znacie „pojawiam się” i „znikam”, a ostatnia prawie półroczna moja nieobecność w IGIELNIKU, najbardziej chyba mnie zasmuciła. Może w ramach obietnic noworocznych uda się to zmienić,  a dziś korzystając ze święta Trzech Króli, dzieląc się z Wami moją ostatnią, skończoną koronką klockową – konsekwentnie jest to gwiazdka 3D, którą dodaję do mojego już zeszłorocznego „Gwiazdozbioru koronkowego 2015” ,  jeszcze raz Wszystkim kochającym koronkę klockową życzę wspaniałych pomysłów i ich realizacji, inspirujących spotkań i konsekwencji w waszych działaniach koronkowych i nie tylko,

jak zawsze pozdrawiam Was wszystkich  – Monika Dąbrowa.

P.S. Na zdjęciu gwiazdka 3D – autorka projektu Anna Halikova (Krajka 4/08), użyte techniki – splot półpłócienny (siekanka), cuchanina z brzegiem pętelkowym, rogi warkoczykowe, łączniki wykonane szydełkiem, nici Berkoni nr 30 i metalizowane, koronka wykonana przy użyciu 14 par klocków.

 

 

Opublikowano Igielnik, koronka klockowa, Koronkarka, Kursy koronki klockowej, Monika Dąbrowa, Spotkania robótkowe | 2 komentarze

KURS KORONKI KLOCKOWEJ – WIOSNA 2015

Wzornik_2.0

Uff, udało się szczęśliwie poukładać wiosenne, koronkowe plany.

Jeśli chcecie spróbować i dowiedzieć się, jak i dlaczego należy skręcić i skrzyżować nitki, aby powstały piękne koronki – serdecznie zapraszam na nowy cykl spotkań – kurs koronki klockowej od podstaw, który będzie odbywał się w terminach 15.03; 12.04; 10.05; 24.05; 7.06.2015 – zawsze niedziele.

Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt monika@igielnik.pl.

Ilość miejsc ograniczona, pozdrawiam serdecznie i zapraszam raz jeszcze

Monika Dąbrowa

KORONKARKA

P.S. Na zdjęciu tzw. paski wzornikowe koronki klockowej.

 

Opublikowano Bez kategorii, Igielnik, koronka klockowa, Koronkarka, Kursy koronki klockowej, Kursy tematyczne, Monika Dąbrowa, Spotkania robótkowe | Skomentuj

Grupa KORONKA KLOCKOWA na Facebooku

KORONKA KLOCKOWA

Istnieje wiele miejsc w internecie wspierających rękodzielników.
Jednak w dyskusjach, prezentacjach, informacjach „umykają” cenne wiadomości na temat koronki klockowej. Jest ona bowiem ginącą techniką rękodzielniczą, szczególnie w Polsce, gdzie mnóstwo osób nigdy nie widziało i nie spotkało się z nią.
Grupa koronki klockowej będzie miała na celu promowanie tej techniki.
Będziemy forum skupiającym wszystkich miłośników koronek, a szczególnie entuzjastów klockowej, która jest unikatową i bardzo mało rozpoznawalną techniką.
Dążyć będziemy do tego, by dzięki naszej grupie koronka klockowa stała się powszechnie znana i uznana , podobnie jak frywolitka, przeżywająca obecnie swój renesans.”

IMG_7780

To motto naszej grupy działającej od ponad roku na Facebooku, liczymy sobie już 275 osób kochających koronkę klockową(19.09.2014), czego dowodem jest codzienna Wasza obecność na naszym forum.

Bardzo dziękuję Wszystkim którzy mieli ochotę przyłączyć się do Nas, a mam nadzieję,

że to tylko początek integracji

PRAWDZIWYCH MIŁOŚNIKÓW KORONKI KLOCKOWEJ W POLSCE,

pozdrawiam serdecznie

Monika Dąbrowa – administrator grupy

 

IMG_20140502_163441

 

 

 

Opublikowano Bez kategorii, koronka klockowa, Kursy koronki klockowej | Otagowano , , , , , , , , , , | Skomentuj

Papier i koronka – kurs październik 2014 r.

2322SAMSUNGSAMSUNG

W październiku, w dniach 6-7.10.2014 r. – organizujemy w Plastykonie, drugą edycję kursu koronki klockowej poprowadzonych przez Ivanę Domanjovą i Jolanę Davidovicovą.

Zajęcia tematyczne to połączenia koronki klockowej z papierem oraz nauka oprawiania koronek, by wyglądały, tak pięknie jak te na zdjęciach.

Ivana Domanjova i Jolana Davidovicova (dla nieznających, tych Pań odsyłam do zeszłorocznego wpisu – pracowita jesień), obie będą gośćmi festiwalu w Bobowej, a my jak zawsze korzystamy z okazji Ich przyjazdu do Polski, co nie jest łatwe, znając zapełnione kalendarze naszych Instruktorek, NASTĘPNA OKAZJA DOPIERO ZA ROK, że tak pozwolę sobie na własny komentarz, serdecznie zapraszam, naprawdę warto, zbliża się czas Adwentu, koronki nie powstają zbyt szybko – ale to wiecie, może czas pomyśleć o prezentach dla waszych bliskich , zapraszam do wspólnej nauki i wspaniałego spędzenia czasu, a tak wyglądały Uczestniczki kursu w zeszłym roku, zainteresowanych proszę o kontakt monika@igielnik.pl

IMG_20130930_092951

 

 

Opublikowano Bez kategorii, Ivana Domanjova, Jolana Davidovicova, koronka klockowa, Kursy koronki klockowej, Kursy tematyczne, Spotkania robótkowe | Otagowano , , , , , , , , , , | Skomentuj

Kurs koronki klockowej

IMG_20140320_204851

 

Serdecznie zapraszam na zajęcia , które będę prowadziła 
przez najbliższe miesiące, i "krok po kroku" wprowadzała Was,
w tajniki koronki klockowej, zostały nam jeszcze dwa wolne 
miejsca na kursie w Krakowie,
zainteresowanych proszę o kontakt na adres mailowy: 
monika@igielnik.pl.

Ustalone daty spotkań:

21 września,
5 październik
26 październik,
30 listopad,
14 grudzień,

(jeżeli Uczestnicy zdecydują, 5.10 jest ostatnim dniem festiwalu
koronki w Bobowej,
przełożymy spotkanie i ostatnie zajęcia - to 4.01.2015)

Są to niedziele, spotykamy się w godzinach od 10.00 - 15.30., 
w PLASTYKONIE, w Krakowie,

pozdrawiam Monika Dąbrowa

 

Opublikowano Bez kategorii, koronka klockowa, Kursy koronki klockowej, Kursy tematyczne, Spotkania robótkowe | Otagowano , , , , , | Skomentuj

Sinusoida

20140904_192634 20140904_192343 20140904_192312 20140904_192454

Dzisiejszy dzień to prawdziwa „sinusoida” nastrojów. Nie będę ukrywać, że każdego dnia moje myśli i działania krążą wokół tematów związanych z koronka klockową, nawet jeśli w tym dniu jej nie robię. To co mnie zasmuciło OGROMNIE i spowodowało spadek nastroju, to lakoniczny wpis w grupie Koronki klockowej na FB, dotyczący zaproszenia na festiwal koronki organizowany co roku w Bobowej. Informacje o tegorocznej imprezie i tak pojawiły się bardzo późno, szczególnie te dotyczące konkursu. Dla osób, które od niedawna interesują się koronką, termin wysłania prac do 15 września, jest niemożliwy do zrealizowania. Nie piszę o osobach, które miały okazję brać udział w konkursach i festiwalach w poprzednich edycjach, ale o nowych Miłośnikach tego ginącego rzemiosła, a przecież na takich najbardziej nam zależy.

Ooooo…, niestety znów błąd w myśleniu – TO MNIE ZALEŻY – bo Organizatorom festiwalu raczej NIE, Panie Bogdanie (wpis na FB dodany przez Bogdana Kroka) – może jakaś informacja dotycząca festiwalu, KTO, GDZIE, W JAKICH GODZINACH – mały szkic- dla nowych osób to bardzo ważne informacje, w dzisiejszych czasach,   trzeba planować z wyprzedzeniem – urlop, nocleg, przyjazd itp.  O serdeczniejszej formie zaproszenia już nie wspominam. Wnioski które samemu można wyciągnąć….., ale tego nie skomentuję, szkoda tylko bobowskiej koronki klockowej.

A na pocieszenie i podniesienie mojego humoru – jak w prawdziwej sinusoidzie – zaraz zerknę sobie na piękny prezent ułatwiający pracę przy koronkach klockowych (szczególnie biżu), który dziś odebrałam z poczty – trzy przepiękne „Leniwe Zuzanny” – Kamilo, BARDZO DZIĘKUJĘ !!!

Oczywiście, wszystkim zainteresowanym tajemniczymi Zuzannami, obiecuję osobny wpis, jeszcze jedno uzupełnienie, serweta na zdjęciu – wzór Alżbieta Mrazova, nici Berkonie nr 24, realizacja ja – pozdrawiam serdecznie M.

 

 

Opublikowano koronka klockowa, Kursy koronki klockowej, Spotkania robótkowe | Otagowano , , , , , | 2 komentarze

Pracowita jesień – część 2 – kursy tematyczne

 IMG_7787

Jest mi niezwykle miło zaprosić wszystkie zainteresowane Koronkarki na kursy tematyczne, zorganizowane przez IGIELNIK w Plastykonie.

W ostatni weekend września (28.09-30.09) naszymi gośćmi i trenerkami będą panie Jolana Davidovičová oraz Ivana Domanjová.

Kursy prowadzone przez Panie ze Stowarzyszenia Twórców Rzemiosł Artystycznych w Pradze (VŠUŘ) Czechy, będą obejmowały tematykę:

sobota 28.09.2013 r. : ROZPOCZYNANIE I ZAKOŃCZENIA KORONEK,

niedziela 29.09.2013 r.: PRACA Z NIETRADYCYJNYMI MATERIAŁAMI –                                             UŻYCIE GIMPU I DRUTÓW W KORONKACH,

poniedziałek 30.09.2013 r.: LISTKI, A CO Z NIMI? oraz KOLOR                                                                                               W KORONKACH.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 9-12 oraz 14-17 ( łącznie 6 godzin).

Koszt zajęć: 1 dzień – 150 zł, 2 dni – po 120 zł, 3 dni – 100 zł.

Ilość miejsc na zajęciach ograniczona, osoby zainteresowane uczestnictwem w kursie lub dodatkowymi informacjami, proszę o kontakt na adres monika@igielnik.pl

Można dokonać wpłaty na konto, co jest jednoznaczne z rezerwacją miejsca:

Igielnik, Monika Dąbrowa, koronka klockowa, ul. Zacisze 8, 32-080 Zabierzów, rachunek mbank 52 1140 2004 0000 3102 7473 0732.

Opublikowano Bez kategorii, Kursy tematyczne | Otagowano , , , , | Skomentuj

Pracowita jesień – częsć 1 – Kursy koronki klockowej

W niedzielę 22.09.2013 r. rozpoczynamy nowy cykl kursu koronki klockowej.   W maju zakończyłyśmy pierwszy, pilotażowy kurs w Plastykonie, a tak wyglądały nasze uczestniczki. Mam nadzieję, że zdjęcia są najlepszą rekomendacją naszych zajęć.

IMG_20130508_165923

IMG_20130508_163100

IMG_20130508_170004

Kurs obejmuje 20 godzin zegarowych, a spotkania odbywają się co dwa tygodnie w niedzielę, w godzinach 10.00 – 14.00: 22.09; 13.10; 27.10; 17.11 oraz 1.12. 2013 r. Kurs kosztuje 350 zł, w cenę kursu wliczone są materiały teoretyczne i wzory. Tematyka spotkań obejmuje podstawowe pojęcia, warsztat koronkarki, interpretacje wzorów, podstawowe sploty, techniki brzegowe, koronki paskowe (słowiańskie), wieloparowe, techniki ozdobne, koronczarskie wypełnienia. Na zakończenie uczestnicy otrzymują potwierdzenie odbycia kursu. Małe grupy, maksymalnie 5-osobowe, gwarantują jakość i komfort zajęć.

Osoby zainteresowane uczestnictwem proszę o kontakt na adres monika@igielnik.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Opublikowano Kursy koronki klockowej | Otagowano , , | Skomentuj

Spotkania robótkowe

Ostatnie dni lata zawsze wprowadzają mnie w stan nostalgii, a jak nieznośna bywam ostatniego dnia wie tylko moja biedna rodzinka, kiedy w ostatnie popołudnie próbuję nadrobić wszystkie zaległości z całych dwóch miesięcy.

   IMG_7791  IMG_7799   IMG_7795  IMG_7802

Cykl ten powtarza się z dokładnością kalendarza, a ja nie potrafię tego zmienić.

Jednak pierwszego dnia, kiedy dzieci wracają do szkoły, a my do bardziej regularnych zajęć, z radością czekam na pierwszy dzień jesieni, bo bardzo ją kocham za kolory, temperatury i babie lato.

Cieszę się na jutrzejsze powakacyjne spotkanie w Plastykonie, w którego przyjaznych murach mieści się nasza pracownia.

Centrum Sztuki „Plastykon” znajduje się w Krakowie, na pięknym krakowskim Kazimierzu, niedaleko Placu Wolnica i Muzeum Etnograficznego.

Spotykamy się co środę od 13 do16 oraz od 17 do 20, tak aby każdy zainteresowany mógł wybrać godziny bardziej pasujące do jego rozkładu zajęć.

Cykliczne spotkania przeznaczone są dla osób, które opanowały podstawy wykonywania koronek techniką klockową. Na zajęciach można realizować własne pomysły i projekty, przy tworzeniu których zawsze chętnie pomogę.

Dla osób zainteresowanych nauką koronki klockowej prowadzimy kursy  koronek oraz kursy tematyczne (szczegóły w zakładce „Kurs koronki klockowej” „Kursy tematyczne”).

 

Opublikowano Spotkania robótkowe | Otagowano , , , , | Skomentuj