Ivo – Bardzo dziękuję

DSCN3519

Wiosenne targi rękodzielnicze w Pradze są dla mnie pierwszym zwiastunem nadchodzącego lata i akcji, które trwają do późnej jesieni. Majowa Praga wita nas raz słońcem, raz deszczem, ale niezmiennie jest kwietna i magiczna.

Rok 2016 jest dla mnie i dla moich praskich przyjaciółek (które są pomysłodawcami i organizatorami corocznej edycji Wiosennych Targów) jest wyjątkowo szczególny i obfituje w podsumowania, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Tak się złożyło, że moja pierwsza dekada praktykowania koronki klockowej jest silnie związana ze Stowarzyszeniem Twórców Rzemiosł Artystycznych w Pradze (VSUR).O Jolance, Ivci, Danie, Zdence, Alence, Milence napiszę kiedy indziej, ale dziś chcę się podzielić z Wami moją prywatną historią o Ivie Proskovej, bo jeszcze nie wiecie jak wiele zawdzięczamy jej, my „klockujący” i kochający koronkę klockową.

Wszyscy, którzy mieli okazję poznać lub spotkać Ivę, wiedzą jak bardzo jest inspirującą postacią ­jako nauczyciel, metodyk, projektant, kreator, autorka książek i wydawca czasopism wpierających rozwój, ochronę i tradycję koronki klockowej oraz jako osoba wyznaczająca trendy w nowoczesnej koronce klockowej. Oczywiście, Iva to również profesjonalny „manager”, „coach”, a jednocześnie wspaniała mama, babcia, żona i przyjaciółka.

Po raz pierwszy usłyszałam, spotkałam, a nawet dostałam wizytówkę Ivy odwiedzając festiwal w Bobowej. Tam też w 2004 r. zobaczyłam po raz pierwszy jej prace na żywo. W latach 2004­-2006 bardzo intensywnie podejmowałam próby nauczenia się koronek klockowych w Polsce, szło mi to okropnie opornie, bo nie rozumiałam jeszcze wielu mechanizmów, które rządzą koronką, a brak źródeł pisanych też nie pomagał. Jednocześnie dochodziły do mnie sygnały o likwidacji ostatnich fabryk produkujących len w Polsce, z którego próbowałyśmy robić koronki, czyli ogólna, całkowita niemoc – „nie zdążę nauczyć się koronek!?!”.

Sama nie wiem jak i kiedy wpadłam na pomysł napisania do Ivy, ale był to najlepszy „NAPAD”(tzn. pomysł w jęz. czeskim) w moim życiu. Iva, jak to Iva, nie tylko odpisała na mój mail, zapewniła aby się nie martwić o len, bo oczywiście przywiezie nam go na festiwal do Bobowej, a dodatkowo zaprosiła mnie do Pragi na zajęcia podczas Twórczego Tygodnia. To była iskra, a potem był już tylko płomień (przyp. dla tych co mnie znają). Płomień, który pali się we mnie do dziś.

Z zaproszenia skorzystałam, pojechałam, może o tym też kiedyś napiszę.Twórczy tydzień w Pradze dla mnie osobiście był początkiem „drogi” związanej z koronką klockową. Dzięki Ivie nauczyłam się koronek pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, dzięki jej zaangażowaniu jako pierwsza Polka, Europejka skończyłam, obroniłam dyplom i zostałam dyplomowaną koronkarką klockową z akredytacją Ministerstwa Edukacji w VSUR. To dzięki Ivie mogłam zacząć uczyć, projektować, założyć swoją firmę, a w konsekwencji przez ostatnie 10 lat pracować na rzecz zaginionego rękodzieła jakim była koronka klockowa w Polsce, oczywiście przy wsparciu osób, które rozumiały jak to jest ważne.

Podczas tegorocznych wiosennych targów można było również odwiedzić Ivę oraz jej jubileuszową wystawę.Na tej wystawie prezentowany jest też obraz, który jest wspólnym prezentem od osób, które specjalnie chciały podziękować Ivie. Jest to ogromna rama, w której, w centralnym miejscu znajduje się zdjęcie Ivy, a od Niej jak promienie słoneczne, we wszystkich kierunkach rozchodzą się ślady stóp. Jest to bardzo symboliczne i wymowne, ale dokładnie definiuje, to co sobą reprezentuje Iva. Jej motto to : „Dzielić się i czerpać wspólną radość z działań”.

Dana Maskova, która była pomysłodawcą obrazu, zaprosiła Nas do tego projektu, jednak dla mnie jedna stopa, to było zbyt mało. Ja Ivie jestem winna nie jeden ślad, ale całą drogę, bo to właśnie dzięki Niej tak naprawdę możemy wspólnie cieszyć się koronką klockową i być równorzędnymi partnerami dla innych ośrodków koronkarskich w Europie i na świecie.

Dlatego, IVO, Z CAŁEGO SERCA, RAZ JESZCZE DZIĘKUJĘ, Monika Dąbrowa

DSC_0224 13041000_1069770686415165_3194621636416532045_o 11043073_622461274521130_7263150385913159996_n

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *